Zakup lunety – na co zwrócić uwagę?

Wiele osób lubiących oglądanie dzikiej przyrody rozważa nabycie dobrego sprzętu, jaki sporo to zadanie uprości. Wybór lunety może jednak sprawić niemało kłopotów – którymi kryteriami kierować się w czasie podejmowania decyzji?

Istotne jest – powiększenie

Jednym z najbardziej kluczowych parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej odległe obiekty będziemy mogli obserwować. Trzeba jednakże pamiętać, że spore powiększenie wiąże się z dużymi gabarytami całego sprzętu, co może okazać się mało wygodne podczas wypraw przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obraz oddziałuje dodatkowo rozmiar obiektywu – im szersza, tym więcej światła dochodzi do oka, co przekłada się na wyższą jakość obserwacji. Wskazane jest też zwrócić uwagę na owo, czy ostrość widzenia na brzegach jest jednakowo dobra jak w środku.

Praktyczne akcesoria

W sklepach specjalistycznych przeważnie znaleźć można lunety wytworzone ze stali, czy też aluminium. Te drugie są o wiele lżejsze, co przekłada się na wygodę korzystania. Gdy jednak zdecydujemy się na wersję ze stali, warto dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwowania natury niezależnie od panujących warunków pogodowych powinni pomyśleć o specjalnej wodoszczelnej obudowie, która skutecznie zabezpieczy przyrząd. Zanim dokonamy zakupu trzeba zastanowić się też, czy chcemy lunetę skonfigurować z sprzętem fotograficznym lub kamerą.

Jeśli poszukujemy lunety do oglądania zwierząt, odpowiednim wyborem będzie wariant z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki sprzęt zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.