10

Kupno lunety – na co zwrócić uwagę?

Sporo osób lubiących obserwację dzikiej przyrody waży nabycie solidnego osprzętu, jaki sporo to zadanie uprości. Dobór lunety może jednakże sprawić sporo trudów – jakimi kryteriami kierować się w czasie podejmowania decyzji?

Głównie – powiększenie

Jednym z najbardziej istotnych parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej odległe obiekty będziemy mogli obserwować. Należy jednakże pamiętać, że znaczące powiększenie wiąże się z dużymi gabarytami całego sprzętu, co może okazać się mało komfortowe w czasie wypraw przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obserwowany przedmiot wpływa w podobny sposób wielkość obiektywu – im szersza, tym więcej światła dochodzi do oka, co przekłada się na wyższą jakość obserwacji. Warto także zwrócić uwagę na owo, czy ostrość obrazu na krańcach jest jednakowo dobra jak w środku.

Praktyczne dodatki

W sklepach specjalistycznych w większości wypadków znaleźć możemy lunety wytworzone ze stali, czy też aluminium. Te drugie są sporo lżejsze, co przekłada się na wygodę użytkowania. Jeśli jednak zdecydujemy się na model ze stali, powinno się dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwowania natury niezależnie od panujących warunków pogodowych powinni zastanowić się nad zakupem dodatkowej wodoodpornej obudowy, która skutecznie osłoni narzędzie. Zanim dokonamy zakupu trzeba zastanowić się również, czy potrzebujemy lunetę skonfigurować z aparatem fotograficznym albo kamerą.

Jeśli poszukujemy lunety do podpatrywania zwierząt, odpowiednim wyborem będzie wersja z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki przyrząd zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.