63271780-9.jpg

Dobra lornetka – jak ją znaleźć?

Wytrzymały osprzęt solidnej jakości posłuży nam przez wiele lat, w związku z tym przed nabyciem lornetki powinno się poświęcić nieco czasu na odszukanie odpowiedniego modelu. W toku poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, wielkość obiektywu oraz odstęp źrenicy wyjściowej.

Najważniejsze parametry

Można stwierdzić, że lornetka to nic innego, jak połączone ze sobą dwie lunety, lecz o jakości obrazu decyduje szereg parametrów. Jednym z najistotniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas cele będziemy w stanie dojrzeć. Należy jednakże mieć świadomość, iż za duże powiększenie przekłada się na zredukowanie pola widzenia i jasności obrazu. W największym stopniu optymalny wybór do obserwacji z dłoni to lornetka oferujące powiększenie 12-15 razy. Rozmiar obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontalnej soczewki – im jest większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w ciągu obserwacji w kiepskim oświetleniu.

Dzienna czy nocna?

Przed podjęciem kluczowej decyzji warto zastanowić się dodatkowo do jakich zastosowań planujemy wykorzystywać nasz sprzęt. Nieco innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, i innymi te przeznaczone do użytku wieczorami i nocą. Jeżeli wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o dużym obiektywie, w związku z tym mniejsze rodzaje w zupełności starczą do oglądania natury. Hobbyści obserwacji astronomicznych powinni postawić na duże lornetki, które zbierać będą więcej światła. Najwygodniej taki rodzaj zamontować na dodatkowym statywie, co sporo ułatwi wykorzystywanie.

Koszt jest istotny

Dobry osprzęt bywa kosztowny, jednak jego znaczna cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać kilka tygodni z zakupem oraz zgromadzić więcej pieniędzy na mocną lornetkę uznanego producenta, która posłuży nam do końca życia, aniżeli nabywać następne modele kiepskiej jakości.